Eski bir wordpress sitesi sahibi iseniz veritabanınızda muhtemelen gereksiz ve hatta ne işe yaradığını bile bilmediğiniz bir çok dosya vardır. Veritabanı temizleme işlemi, bazen angarya ama çoğunlukla gerekli bir işlemdir.Bu gereksiz veritabanı dosyaları hem web sitenizin yavaş çalışmasına sebep olacaktır hemde web sitenizi taşımak istediğinizde gereksiz bir dosya yükü oluşturacaktır.

Siz çöp klasörünü boşaltmasanız bile wordpress veritabanı temizleme işlemini otamatik olarak her 30 günde bir yapar. Peki bunu neden her 10 günde bir veya 5 günde bir yapmayalım ki ? Evet bu işlemi yaparak veritabanımızı gereksiz 20 günlük yükten kurtarmış olacağız.

WordPress veri tabanı temizleme işleminin bize en çok fayda sağlayacağı kısım tabi ki web sitemizi hızlandırması olacaktır. Zamanla boyutu yükselen veritabanı, web sitenize giren her yeni ziyaretçinin işleminde veritabanına giderek o karmaşa içerisinde ziyaretçinin bulunduğu sayfadaki veriyi çekmeye çalışacak ve işlemlerde geçikmelere sebep olacaktır.

WordPress veritabanı nasıl temizlenir?

Öncelikle işleme başlamadan önce muhakak yedek almalısınız. Veritabanı Temizleme işleminde Olası bir aksi durumda yedekden dönebilmeniz gerekmektedir. Veritabanı yedeğinizi aldıktan sonra yapmanız gereken işlem WP-Sweep eklentisini kurmak olacak. WP sweep eklentisini kurup çalıştırdıktan sonra eklenti veritabanınızı analiz etmeye başlayacak ve sonrasında analiz ettiği dosyaları tablolar halinde karşınıza sunacak. Buradan toplu olarak silme işlemi veya belirli bölümleri silme işlemi gerçekleştirebilecesiniz. ApimBenim Ailesi olarak tüm zahmetlerden sizi kurtarıyor, talep etmeniz durumunda veritabanı  temizliğini ve bakımını ücretsiz sağlıyoruz.

Başka Ne Yapabilirsiniz?

WordPress sitenize herhangi bir eklenti yüklediğinizde, eklenti tüm verilerini veritabanınızda depolar. Tüm bu veriler, veritabanınızda wp-options tablosu altında toplanır. Yüklediğiniz eklentiyi wordpress admin paneli üzerinden etkisizleştirip sildikten sonra bile çoğu eklentinin ayarları ve verileri veritabanınızda yer almaya devam eder.

Bu zamana kadar yüzlerce eklenti yükleyip sildiğinizi düşünürseniz,  silmenize rağmen veritabanınızda kayıtlı kalan bunca eklenti izinin veritabanınıza bindirdiği yükü bir düşünün.

WordPress veritabanı temizleme işlemi için yapmamız gereken sıradaki adım ise sildiğimiz bu eklentilerin izlerini de veritabanından silmek.

Bu işlemi yapabileceğimiz bir eklenti mevcut ki kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz çünkü yapacağımız işlemleri oldukça kolaylaştıracak.