Türkiye koşularında devler ve cüceler olarak onlarca Hosting firması mevcut.İHS, isimtescil, hostinger bunlardan dev olanları. ilk bakışta, bu gibi değişikliklerin size doğurabileceği maliyetleri hesap etmeniz gerekir. Maliyetten kastedilen sadece maddi kaynaklarınızda değil tabi ki. Neden olacağı zaman  ve imkan kayıplarının iyi tahlil edilmesi vereceğiniz kararı haklı çıkaracağı gibi, sizi fazlasıyla zarara da uğratabilir. Basit bir SWOT analizi mevcut durumunuzu görmenizi sağlar. Aldığınız hizmetin değerlendirebileceğiniz  özelliklerini kolay bir analizle ortaya koymanız, olası yeni Hosting Firmanızdan sağlayacağınız fayda ve ihtimal dahilindeki zararları netleştirmenizi sağlar.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken birinci konu; Yeni, eskiyi içinde barındırıyor mu? Yani bir değişiklik yapma hevesi ile sahip olduğumuz imkanlardan durduk yere mahrum kalmanın anlamı yok  pek tabi.

Diğer bir husus; daha ilk tercihimizi yaparken eski hizmet sağlayıcımız ‘bize ne vaatlerde bulundu, ne kadarı gerçekleşti’ olmalı. Bazı durumlarda ise bundan bağımsız olarak, yani aslında her şey anlaşmaya uygun olsa dahi, şartların değişmesiyle ekstra opsiyonlar talep etmemiz, bu taleplerimizin mevcut servis sağlayıcımız tarafından karşılanamaması ya da çok pahalıya karşılaması olabilir. Bu durumda biraz pragmatist olmakta fayda var.

SWOT

Hosting firması seçminde SWOT analizine dönersek eğer, mevcut durumda elimizde ne var, neler olmalı, gelecekte neler dahil edilmeli?

Diğer konu ise söz konusu altyapı değişikliğinin bize mal olacak ekstra maliyet. Bir çok Hosting servis sağlayıcısı, ilk davetinde her konuda destek sağlayacaklarını vaat ederlerken, işe kalkıştığınızda bir siz bir de maalesef eski sitenizin dokümanları kalabilmektedir. İşi bilen ekip arkadaşlarınızdan yoksunsanız bunun gibi değişiklikleri yaparken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Kurduğunuz hayallerin hüsrana dönmemesi için, Müstakbel yeni servis sağlayıcınızla her ayrıntıyı hesap etmeniz ve anlaşmaya bağlamanızda fayda olacaktır.

Tüm bunları göze aldıysanız size birkaç açıklama ve tavsiyemiz olacak:

 

Hosting taşıma, mevcut hosting firmanızda bulunan barındırma hizmetinizi, farklı bir hosting firmasına taşıma işlemidir. Hosting hizmetinizi taşımadan yapmadan önce, nedenlerini, taşıma sırasında yapılacak işlemleri ve taşıma sonrasında bu işlemin sitenizin performansına ya da bütçenize ne gibi katkıları olacağını analiz etmenizi tavsiye ederiz.

Hosting Taşımaya Nasıl Karar Verilir?

Bu kararı vermek için performans sorunları, yetersiz teknik destek hizmeti ve yenileme dönemlerinde çıkan yüksek yenileme bedelleri gibi pek çok farklı sebepleriniz olabilir. Ne gibi sebepler gelin birlikte inceleyelim;

1- Performans Sorunları: Eğer hosting hizmetiniz, siteniz için ihtiyacınız olan hızı sağlayamıyor ya da kesinti sorunları ile hem ziyaretçi kaybetmenize hem de organik sıralamanıza olumsuz etki ediyorsa hiç düşünmeden hosting paketinizi farklı bir firmaya taşıma zamanı gelmiştir.

2- Yetersiz Teknik Destek Hizmeti: Hosting servislerinin en önemli katma değeri teknik destek hizmetidir. Çünkü sitelerinizi barındırdığınız hosting hizmetine ait sunucu tarafındaki tüm işlemlere erişim yetkisi yalnızca hizmeti satın aldığınız hosting firmasındadır ve olası bir kesinti, yavaşlama ya da destek gerektiren farklı bir konuda teknik ekibe ulaşmanız ve en önemlisi de ulaştıktan sonra çözüm odaklı bir hizmet almanız gerekir. Eğer sorunlarınıza çözüm üretemeyen, sürekli olarak sorunun yazılımdan kaynaklandığını ya da buna benzer cevaplarla talebinizi öteleyen bir teknik destek hizmeti alıyorsanız web hosting paketinizi, size çok daha hızlı ve çözüm odaklı destek verecek bir hosting firmasına taşıyabilirsiniz.

3- Yenileme Dönemlerindeki Faiş Fiyat Farkları: Belki de hosting kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlardan biridir, ilk yıl çok cazip fiyatlarla aldıkları hosting hizmeti için 2. yıl karşılarına çıkan 2-3 katı yenileme fiyatları. Eğer siz de bir önceki yıl uygun hosting fiyatları ile hizmeti aldıysanız ve 2. yıl ödediğinizin kat be katı yenileme bedelleri ile karşılaştıysanız, 2. yıl da aldığınız fiyata yenileme garantisi veren bir hosting firması bulmanın zamanı gelmiş demektir.

Taşıma Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting paketinizi farklı bir firmaya taşırken eğer işlemi kendiniz yapacaksanız, site ve veritabanı tam yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Ardından, web hosting hizmetiniz ile verilen kontrol paneli üzerinden taşıma işlemlerini yapabilirsiniz.

Hosting transferi sırasında en dikkat edilmesi gereken nokta maillerdir. Taşıma sırasında gözden kaçacak bir hata, geriye dönük tüm maillerinizin kaybolmasına neden olabilir ki bu da çok ciddi maddi kayıplara neden olabilir.

Web hosting taşıma ve transfer konusunda bilgi ve tecrübe sahibi değilseniz eğer, taşıma konusunda ücretsiz destek verecek bir hosting firması bulmanızı tavsiye ederiz. ApimBenim olarak, farklı bir hosting firmasında yer alan barındırma hizmetlerinizi ApimBenim alt yapısına Ücretsiz Taşıma desteği sağlıyoruz. Ve A’danZ’ye tüm hosting transferini sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.