Bu sorunun cevabı kullandığınız sosyal medya mecrası ile alakalı. Bir çok analiste göre kullandığınız argümanların boyutu, işletmeniz için belirlediğiniz strateji ile beraber düşünerek paylaşım yapılması tavsiye edilmekte. Elimizden geldiğince standartlaştırarak her mecraya göre ideal paylaşım miktarlarını sıralamaya çalıştık:

Facebook: Günde 1-2 paylaşım. Facebook üzerinde markaların büyük bir bölümü gün içerisinde 1 ya da en fazla 2 paylaşım yapmakta. Bu sayının üzerinde paylaşım yapıldığında, gönderi başına daha az etkileşim aldığı görülüyor.

Twitter: Günde 5-10 paylaşım. Twitter daha fazla dinamik ve sürekli zaman akışı üzerinde yeni gönderilerin aktığı bir mecra olduğu için, bu mecra üzerinde günde 5 ile 10 paylaşım arasında bir sıklık idealdir. Bu gönderileri kullanıcıların çoğunun en aktif olduğu sabah 8 ile öğleden sonra 4 saatleri arasında yapmaya özen gösterin.

Instagram: Günde 1-2 paylaşım. Instagram paylaşımlarındaki sıklığın günde 1 ya da 2 paylaşım olması önerilmekte.

Pinterest: Günde 5 ile 30 pin. Pinterest üzerindeki çalışmalarda, elinizde çok fazla içerik bulunmaması durumunda günde 5 pin yapmak idealken, bu sayıyı gün içerisinde 30 pin’e kadar çıkartmanız erişim ve etkileşimlerinizi önemli ölçüde artırmaktadır.

Linkedin: Ayda 20 paylaşım. Özellikle B2B firmaları için etkili olan Linkedin üzerinde ayda 20 paylaşım yapmak, marka görünürlüğü ve etkileşimleri için önemli. Bu sayıda paylaşım yapmak, platform üzerindeki kitlenin yüzde 60’ına erişmenizi sağlamaktadır.

Google +’ 1-2 paylaşım. İletişim kurmak için günde en az 1 kez paylaşımda bulunmanız fayda getirecektir. 3 adetten sonrasında ise yapılan tüm araştırmalar etkileşimin %50’nin altına düştüğünü ortaya koyuyor.

Blog post haftada 2 paylaşım. Haftada 2 kez blogda bir şeyler paylaşmak, web sitenizin trafiğine ve topladığınız leadlere en az %20 katkıda bulunacaktır.

 

Tüm bunların haricinde verilebilecek tavsiyelerin başında, her mecrada yoğun hesap hareketliliği müşteri kitlenizi belirlemeniz önünde bi engel oluşturuyor. Şirket stratejinizi belirli mecraları baz alıp buna göre belirlemeniz, hem enerjinizi koruyacak hem de odak grubunuzun ilgisini daha fazla çekecektir.